АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
МОВЛЕННЄВА КОМУНІКАЦІЯ
(052 Політологія)
- Мета вивчення навчальної дисципліни – формування системи знань про закономірності мовленнєвого спілкування в сфері політики, мову як специфічний та унікальний феномен спілкування; вироблення у студентів умінь та навичок ефективної мовленнєвої комунікації в професійній сфері, підвищення загальної культури мовлення.
Попередньо має бути вивчена дисципліна «Українська мова за професійним спрямуванням», яка формує у студентів уміння і навички грамотного доцільного мовлення у ситуаціях професійної комунікації, збагачує їх знаннями про систему мови.
- Перелік компетентностей, здобуття яких гарантуватиме вивчення навчальної дисципліни. Опановуючи курс «Мовленнєва комунікація», студенти засвоюють передбачені освітньо-професійною програмою компетентності. Загальні: Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово. Фахові компетентності спеціальності: Здатність дотримуватися сучасних мовних норм з державної мови, використовувати різні форми й види комунікації, обирати мовні засоби відповідно до форми (усна та письмова) та жанру тексту.
Сфера реалізації здобутих компетентностей під час трудовлаштування. Здобуті компетентності можуть бути реалізовані в ситуаціях політичної комунікації.
Зміст навчальної дисципліни за модулями та темами
Модуль І. Мовленнєва комунікація
Тема 1. Мовленнєва комунікація як мистецтво і навчальна дисципліна. Предмет і завдання курсу, його зв’язок з іншими навчальними дисциплінами. Поняття про комунікацію. Значення мовленнєвої комунікації для професійної діяльності політолога.
Тема 2. Поняття про політичну мову. Політична мова як складова політичної культури суспільства. Різновиди політичної мови. Мова політичної пропаганди і політичної реклами. Мова політичних документів. Маніпулятивний потенціал політичної мови.
Тема 3. Принципи, правила і закони спілкування та їх реалізація в політичному дискурсі. Основні принципи мовленнєвої комунікації. Правила, в яких реалізуються принципи. Поняття про закон спілкування. Основні закони спілкування, їх дія в політичному дискурсі.
Тема 4. Політолог і аудиторія. Якості, що забезпечують ефективність мовленнєвого впливу. Основні знання, уміння і навички мовця. Засоби встановлення і підтримання контакту та прийоми управління аудиторією. Аудиторія як соціально-психологічна спільність людей. Уміння слухати.
Тема 5. Етапи підготовки та виголошення промови. Повсякдення підготовка, розробка і реалізація запланованого виступу, вибір тактики оприлюднення тексту. Основні риси успішного мовлення. Техніка мовленнєвої комунікації. Невербальні засоби комунікації та засоби унаочнення інформації.
Тема 6. Мистецтво суперечки. Основні форми та жанри виступів політика. Поняття про суперечку. Специфіка політичної суперечки. Стратегія і тактика суперечки. Правила ведення дискусії, особливості політичної дискусії. Полеміка як різновид суперечки. Етика політичної суперечки.
Різновиди промов. Доповідь, виступ під час обговорення доповіді. Повідомлення. Лекція. Бесіда. Заява. Інтерв’ю. Радіо- і телезвернення. Прес-конференція, радіо- і теледебати.
- Обсяг вивчення навчальної дисципліни: 4 кредити, загальний обсяг годин – 120, аудиторних – 40, самостійна та індивідуальна робота – 80 год.
Форма підсумкового контролю – залік / екзамен (залежно від семестру, в якому викладатиметься обрана дисципліна).
Інформація про науково-педагогічних працівників, які забезпечують викладання цієї навчальної дисципліни:
Білоусова Тетяна Павлівна, кандидат філологічних наук, доцент.
Перелік основної літератури
- Абрамович С. Д., Чікарькова М. Ю. Мовленнєва комунікація : підручник. Київ : Вид. дім Д. Бураго, 2013. 460 с.
- Білоусова Т.П. Риторика : навчально-методичний посібник. Кам’янець-Подільський : ПП Буйницький О.А., 2011. 256 с.
- Маніпулятивний потенціал політичної мови. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Філософія. Політологія. 2002. Вип. 42-45. С. 86.
- Мацько Л. І., Кравець Л. В. Культура української фахової мови. Київ : Академія, 2010. 360 с.
- Мистецтво говорити як умова діяльності політика. Політологічний вісник. № 9. С. 92-97.
- Мова і політика. Політологічний вісник. № 6. С. 117–123.
- Петренко В.В. Особливості функціонування політичної мови як засобу маніпулятивного впливу. Політологічний вісник. № 11. С. 66-72 .
- Петренко В. Політична мова : навч. посіб. Київ : ІМВ, 2006. С. 193–196.
- Роль мови в політиці. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Філософія. Політологія. Вип. 37. С. 52-53.
Науково-педагогічний працівник Т.П. Білоусова
Завідувач кафедри С.Д. Абрамович