АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

МОВЛЕННЄВА КОМУНІКАЦІЯ

Мета вивчення навчальної дисципліни формування системи знань про закономірності мовленнєвого спілкування, мову як специфічний та унікальний феномен людства, культуру спілкування; вироблення у студентів умінь та навичок ефективної мовленнєвої комунікації, підвищення загальної культури мовлення.

Попередньо мають бути вивчені «Вступ до мовознавства», «Українська мова за професійним спрямуванням». Ці дисципліни формують у студентів уміння і навички грамотного доцільного мовлення у ситуаціях професійної комунікації, збагачують їх знаннями про систему мови, основні мовні закони і норми.

Перелік компетентностей, здобуття яких гарантуватиме вивчення навчальної дисципліни. Опановуючи курс «Мовленнєва комунікація», студенти засвоюють передбачені освітньо-професійною програмою компетентності. Загальні: Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово. Фахові компетентності спеціальності: Здатність дотримуватися сучасних мовних норм з державної мови, використовувати різні форми й види комунікації в освітній діяльності, обирати мовні засоби відповідно до стилю й типу тексту.

Сфера реалізації здобутих компетентностей під час трудовлаштування. Здобуті компетентності можуть бути реалізовані в ситуаціях соціально-побутової, соціально-культурної та навчально-трудової сфер комунікації.

Зміст навчальної дисципліни за модулями та темами

Модуль І. Мовленнєва комунікація

Тема 1. Мовленнєва комунікація як мистецтво і навчальна дисципліна. Предмет і завдання курсу, його зв’язок з іншими навчальними дисциплінами. Поняття про комунікацію у порівнянні з красномовством. Закони спілкування. Значення мовленнєвої комунікації для професійної діяльності.

Тема 2. Принципи, правила і закони спілкування. Основні принципи мовленнєвої комунікації. Правила, в яких реалізуються принципи. Поняття про закон спілкування. Основні закони спілкування.

Тема 3. Комунікатор і аудиторія. Якості, що забезпечують ефективність мовленнєвого впливу. Основні знання, уміння і навички комунікатора. Засоби встановлення контакту та прийоми управління аудиторією. Аудиторія як соціально-психологічна спільність людей. Уміння слухати.

Тема 4. Підготовка та виголошення промови. Повсякдення підготовка, етапи підготовки до запланованого виступу, вибір тактики оприлюднення тексту. Налагодження і підтримання контакту з аудиторією. Основні риси успішного мовлення. Техніка мовленнєвої комунікації. Невербальні засоби комунікації..

Тема 5. Мистецтво суперечки. Основні форми та жанри виступів. Поняття про суперечку. Стратегія і тактика суперечки. Правила ведення дискусії, особливості наукової дискусії. Полеміка як різновид суперечки. Етика суперечки.

Розважальна, інформаційна, надихаюча, переконуюча та агітаційна промови. Доповідь і виступ під час обговорення доповіді. Повідомлення. Лекція. Бесіда.

Обсяг вивчення навчальної дисципліни: 4 кредити, загальний обсяг годин – 120, аудиторних – 40, самостійна та індивідуальна робота – 80 год.

Форма підсумкового контролю – залік

Інформація про науково-педагогічних працівників, які забезпечують викладання цієї навчальної дисципліни: Білоусова Тетяна Павлівна, кандидат філологічних наук, доцент.

Перелік основної літератури

  1. Абрамович С. Д., Чікарькова М. Ю. Мовленнєва комунікація : підручник. Київ : Вид. дім Д. Бураго, 2013. 460 с.
  2. Білоусова Т.П. Риторика : навчально-методичний посібник. Кам’янець-Подільський : ПП Буйницький О.А., 2011. 256 с.
  3. Богдан С. К. Мовний етикет українців: традиції і сучасність. К. : Рідна мова, 1989. – 475 с.
  4. Мацько Л. І., Кравець Л. В. Культура української фахової мови. Київ : Академія, 2010. 360 с.

Науково-педагогічний працівник                                                                                             Т.П. Білоусова

Завідувач кафедри                                                                                                                        С.Д. Абрамович