АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

ПОЛЬСЬКЕ ПИСЬМЕННИЦТВО УКРАЇНИ

Мета навчальної дисципліни – сформувати в студентів концептуальну систему знань про феномен стабільного функціонування польського  художнього слова на теренах нинішньої України, яке, попри політичні перипетії різних епох, незмінна залишалося невід’ємною частиною польської культури, але водночас збагачувалося й само ідентифікувалося завдяки контакту з українським світом.

Перелік компетентностей, здобуття яких гарантуватиме якісне вивчення дисципліни «Польське письменництво України» та потенціально підвищуватиме можливості трудовлаштування. Опановуючи цей курс, студенти мають:

  • продемонструвати знання і розуміння основних етапів розвитку польського письменництва України, специфіку літературного самовиразу автора та особливості художнього моделювання національного образа світу;
  • оволодіти креативними навичками аналізу специфіки функціонування польського слова в умовах як його домінації, так і в діаспорі; враховувати співвідношення національного та загальнолюдського, а також індивідуальні рецепції та інтерпретації;
  • добре знати відповідний корпус художніх та літературознавчих текстів, створених в Польщі і в Україні; імена, біографії й твори письменників, які фігурують у програмі курсу, дослідників проблеми, основоположні праці з компаративістики й, зокрема, імагології; впевнено аналізувати явища впливу, взаємовпливу й типологічні ситуації;
  • вміти самостійно шукати, аналізувати та відбирати інформацію в форматі даної теми, організовувати, перетворювати, зберігати та передавати її, використовувати евристичні методи у нестандартних ситуаціях, орієнтуватися на наукові відкриття в цій сфері.

Сфера реалізації здобутих компетентностей – викладання у середніх та вищих навчальних закладах України, науково-дослідницька діяльність літературознавчого спрямування.

Зміст навчальної дисципліни за модулями та темами:

Модуль 1. Польське письменництво України як динамічний діалог з національною історією й частина європейського літературного процесу.

Тема1. Вступ. Порівняння польського та українського фольклору. Історичні перипетії польської культури та пошук національної ідеї польським літератором.

Тема 2. Польща й Україна в рамках єдиної держави в добу Середньовіччя й Ренесансу. Явища культурної контамінації. Релігійна полеміка в країні та її український вектор.

Тема 3. Образ України в польській літературі ренесансно-барокової епохи (С. Ф. Кленович, Ш. Шимонович, бр. Зиморовичі, В. Потоцький та ін.). Українці як польські письменники епохи (П.Русин, С. Ореховський та ін.).

Тема 4. Розділи Польщі у ХVIII ст. та нова геополітична реальність ХІХ ст.. Український ґрунт та художній світ польського автора (Я. Потоцький, С. Трембецький, Ю. Словацький, З. Красінський та ін.).

Тема 5. «Українська школа» в польському романтизмі (А. Мальчевський,  М. Чайковський, Б. Залєський, С. Гощинський).

Тема 6. Мотиви польсько-українських взаємин в потрактування авторів ХІХ ст. (Ю. І. Крашевський, Т. Єж, Г. Сенекевич, А. Роллє тошо).

Тема 7. Український матеріал у польського автора та український чинник в польській літературі ХХ ст. (Б.ШульцЯ. Івашкевич та ін.).

Обсяг вивчення навчальної дисципліни: кредитів – 4, загальний обсяг годин – 120, аудиторних –  40,самостійна та індивідуальна робота – 80 год.

Форма підсумкового контролю – екзамен

Науково-педагогічні працівники, які забезпечують викладанняАбрамович Семен Дмитрович, доктор філологічних наук, професор.

Перелік основної літератури

  1.  Абрамович С. Д. Історія польської літератури. Навчальний посібник: Цикл лекцій /Абрамович С. Д., Кеба О. В., Стахнюк Н.О. За ред. С. Д. Абрамовича. К : ВД Д. Бураго, 2019. 730 с.
  2. Абрамович С. Польське письменництво України у форматі національної самоідентифікації (до проблеми методології вивчення) // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Філологічні науки. Вип. 49. Кам’янець-Подільський, 2019. С. 5–9.
  3. Баженова С. Е. Від романтизму до реалізму: «Українська школа» в польській літературі 20-90-х років XIX ст.: етапи діяльності, історія України в творчості її представників.  Кам’янець-Подільський, 2009.
  4. Радишевський Р. Сарматсько-роксоланська етикетна поезія XVII століття в культурному просторі українсько-польського пограниччя // Українсько-польські літературні контексти. Київські полоністичні студії. ІV. К., 2003. С. 29–49.
  5. Трофимук М. С. Латиномовна література України ХV–ХІХ ст.: жанри, мотиви, ідеї. Львів, 2014.
  6. Хинчевська-Геннель Т. Україна – Польща у XVII столітті: разом чи окремо // Українсько-польські літературні контексти. Київські полоністичні студії. Том ІV. К., 2003. С. 36 – 43.
  7. Українська школа» в літературі та культурі українсько-польського пограниччя. Київські полоністичні студії. Т. 7. Київ, 2006.

 Завідувач кафедри                                                                                                                 С.Д. Абрамович