Наші студенти-полоністи взяли участь у мовному конкурсі “Trudny piernik do zgryzienia”. Маємо переможицю – Анастасію Шаповалову!
16 березня 2024 року в рамках проекту “Piernik z solą. Toruńsko-drohobyckie spotkania literackie», за фінансової підтримки Національної агенції академічних обмінів (Програма NAWA «Популяризація польської мови», угода № BJP /PJIV2023/I/00030/U ), відбувся мовний конкурс “Trudny piernik do zgryzienia”. Наші студенти-полоністи (спец. с014 Середня освіта (Мова і література (польська) взяли активну участь у цьому заході.
За результатами конкурсу Анастасія Шаповалова посіла 1 місце. Ольга Матищак і Анастасіяі Івахнюк отримали сертифікати про участь у конкурсі. Вітаємо учасників та переможницю!!!
Міжнародна онлайн-зустріч «Поезія без кордонів»
17 квітня 2024 року під гаслом «Поезія без кордонів» відбулася міжнародна онлайн-зустріч між студентами Торунського Інформатичного технікуму та студентами-полоністами нашого університету. Цього разу учасники читали й аналізували малознані поезії. Модераторами зустрічі з польської сторони були пані Алєксандра Столярчик, яка колись викладала в нашому університеті, та пані директорка технікуму Кінґа Халєцька. Від української сторони – завідувачка кафедри слов’янської філології Наталія Стахнюк, викладачки Вікторія Ринда та Людмила Вишневська. Спілкування було дуже щирим, усі учасники отримали задоволення від поезії та спільних міркувань над нею Сподіваємось на нові зустрічі!
Чергова літературно-мистецька зустріч із учнями та викладачами Торунського інформатичного технікуму
6 лютого 2024 року відбулась онлайн-зустріч з теми “Фантастика як мистецтво” студентів-полоністів К-ПНУ зі здобувачами освіти Торунського Інформатичного Технікуму. Подію традиційно ініціювала пані Алєксандра Столярчик, до читання творів також долучились пані директор Торунського інформативного технікуму Кінґа Халєцька та пані директор Алєксандра Островська. З української сторони у зустрічі взяли участь студенти академічних груп POL1-B21, POL1-B22, POL1-B23, науково-педагогічні працівники кафедри слов’янської філології та загального мовознавства Вікторія Ринда, завідувачка кафедри Наталія Стахнюк, викладач Людмила Вишневська. Особлива подяка польській та українській молоді за обговорення теми, при нагоді анонсуємо подальші не менш цікаві події.
Валерія Сіднюк – член команди нашого міста, яка стала призером світового історичного конкурсу «Patria Nostra»
Студентка Валерія Сіднюк (Pol1-b20), член організації Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie im. Józefa Rollego w Kamieńcu Podolskim “Kwiat na Kamieniu”, у грудні 2023 року на запрошення польської сторони взяла участь у заключному гала-концерті світового історичного конкурсу «Patria Nostra». У фінал пройшли команди з США, ОАЕ, Болгарії, Литви, Франції та дві команди з України. Команда з Кам’янця-Подільського посіла 4 місце (!), хоча свої роботи (1-хвилинні ролики) представляли 106 учасників. Журі високо оцінило ролик «Останній концерт Фредерика Шопена», в якому зіграла роль Валерія Сіднюк. З роликом можна ознайомитись ТУТ
Нагородження відбулось у Варшаві, а потім – незабутня зустріч із Першою леді в президентському палаці. Пані Агата з теплотою згадувала свій візит до Кам’янця. Крім того, побували у Кракові, відвідали історичні місця польської столиці.
Щиро вітаємо Валерію і бажаємо завжди вірити в себе й досягати нових успіхів!
Святкування Дня святого Миколая з друзями – представниками Торунського Інформатичного Технікуму
День святого Миколая наші студенти святкували 6 грудня 2023 року разом зі своїми польськими друзями з Торунського Інформатичного Технікуму. Під час онлайн зустрічі читали та слухали різними мовами твори всесвітньо відомих письменників Миколаїв-Коперника, Рея, Вінграновського, Лозінського.
Серед інших прозвучав фрагмент твору, головним героєм якого є Миколай. На завершення Людмила Вишневська чудовою англійською зачитала уривок з “Різдвяної історії” Ч. Діккенса.
Все це створило неймовірно затишну та святкову атмосферу. Щиро дякуємо всім причетним за організацію, підготовку та проведення цього прекрасного заходу. Сподіваємось, що такі зустрічі стануть для нас традиційними.
Студенти 2 курсу взяли участь у фотоконкурсі “Покажи, що ти про це думаєш”, організованому Торунським Інформатичним Технікумом (Польща)
Уже декілька років поспіль наша кафедра активно співпрацює з Торунським Інформатичним Технікумом (Польща) у рамках неформальної освіти, проведення різних культурних заходів, майстер-класів тощо. Цього разу студентки другого групи Pol1-B21 відгукнулися на ініційований Технікумом фотоконкурс “Покажи, що ти про це думаєш”. Учасники мали представити авторське фото, яке б відображало їх відповідь на питання “Від чого залежить людська мудрість?”, а також написати аргументаційний текст до світлини. Організатори конкурсу високо оцінили роботу студенток.
Зустріч студентів-полоністів і викладачів кафедри з учнями та вчителями ліцею Комплексу шкіл у Волчині (Республіка Польща)
6 жовтня 2022 р. відбулась чергова онлайн-зустріч студентів-полоністів, викладачів кафедри слов’янської філології та загального мовознавства з учнями та вчителями ліцею Комплексу шкіл у Волчині (Республіка Польща). Захід був присвячений європейському Дню мов і проходив під гаслом «Поети на часі». Учасники зустрічі вкотре переконались, що поезія А.Міцкевича, Т.Шевченка, Сергія Жадана, якою б мовою вона не звучала, завжди актуальна, адже вона відображає прагнення народу до незалежності і волі. В підготовці та проведенні зустрічі з нашого боку взяли участь завідувачка кафедри Наталія Стахнюк, викладач польської мови Вікторія Ринда, здобувачі вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Мова і література (польсьтка); з польської сторони – пані директор Ева Влос, вчителька англійської мови Лєна Усова, вчителька польської мови Богуміла Нєдзялек-Юнговска та учні ліцею.
Зустрічі студентів-полоністів та викладачів кафедри з учнями і викладачами Торунського інформатичного техникуму (Республіка Польща)
26 вересня 2022 р. в онлайн-форматі відбулась традиційна зустріч студентів-полоністів К-ПНУ, викладачів кафедри слов’янської філології та загального мовознавства з учнями Інформатичного Технікуму міста Торунь (Республіка Польща). Цікаве й корисне спілкування пройшло в рамках щорічних Народових Читань, які цьогоріч були присвячені творчості Адама Міцкевича. Учасники читали та обговорювали поезії з відомого збірника “Балади і романси”, що возвеличують боротьбу за суверенітет і незалежність країни. Для України, яка сьогодні виборює право на незалежність і життя, поезія Міцкевича дуже близька і важлива.
Модератором зустрічі була пані Алєксандра Столярчик – колишній викладач кафедри за програмою NAWA. До читання долучились також пані директор Інформатичного Технікуму Кінґа Халєцька, завідувачка кафедри слов’янської філології та загального мовознавства Наталія Стахнюк та асистент Вікторія Ринда. Дякуємо всім учасникам за підготовку і сподіваємось на подальші творчі зустрічі.
Онлайн-зустріч групи Pol1-b20 з учнями Торунського інформатичного техникуму (Республіка Польща)
25 травня 2022 р. відбулась чергова міжнародна онлайн-зустріч групи Pol1-b20 з учнями Торунського інформатичного техникуму (Республіка Польща), яка пройшла під гаслом “Воскрес Господь – воскресне Україна!” Наші студенти-полоністи показали презентацію про національні великодні традиції, поділилися світлими спогадами про святкування. У короткому відео висловили щиру подяку польському народові за всебічну підтримку України у непростий воєнний час. Студентів підтримала завідувачка кафедри Наталія Стахнюк, виголосивши зворушливу промову. Студенти Торунського інформатичного технікуму розповіли про правила ведення блога, прийоми його наповнення і популяризації.
До організації та проведення зустрічі з боку К-ПНУ долучилася асистент Вікторія Ринда, з польської сторони – директор технікуму Алєксандра Островська й викладачка Алєксандра Столярчик, яка нещодавно працювала в нашому університеті. Щиро вдячні учасникам і організаторам за чудовий захід!
Участь здобувачів освіти у конкурсі художнього перекладу “NOC TŁUMACZY”
Катерина Лабузова, Ольга Матищак та Ельвіра Шмігель, здобувачі вищої освіти першого курсу спеціальності 014 Середня освіта (Мова і література (польська), у жовтні 2021 р. взяли участь у конкурсі художнього перекладу “NOC TŁUMACZY”, який було організовано Центром польської культури і європейського діалогу в Івано-Франківську спільно з кафедрою слов’янських мов Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Мета конкурсу – популяризація польської літератури, розвиток умінь і навичок художнього перекладу, підтримка молодих талантів. Для перекладу учасникам було запропоновано твори Ципріана Норвіда, Тадеуша Ружевіча, Кароля Войтили та інших авторів. За результатами конкурсу дівчата отримали дипломи учасників та цінні подарунки. Пишаємось такими активними та цілеспрямованими першокурсниками!
Завідувачка кафедри Наталія Стахнюк – учасниця святкових заходів з нагоди Дня вчителя Польщі
23 жовтня завідувачка кафедри Наталія Стахнюк на запрошення Генерального Консульства Республіки Польща у Вінниці взяла участь у святкових заходах з нагоди дня вчителя, який у Польщі традиційно відзначається 14 жовтня. На зустрічі з учителями-полоністами з Хмельницької, Чернівецької та Вінницької областей був присутній Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький, який звернувся до присутніх з вітальним словом.
Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярціньскі у своїй промові окреслив основні проблеми, з якими стикаються вчителі, та запропонував шляхи їх вирішення. Автори одного з найкращих підручників для вивчення польської мови як іноземної “Krok po kroku. Polski” Томаш та Івона Стемпек ознайомили присутніх з новими розробками, провели цікавий майстер-клас. Родзинкою свята став виступ театрального колективу зі спектаклем “Гіпноз”, який зарядив усіх позитивом. Завдяки таким зустрічам учителі-полоністи, викладачі з різних міст і областей мають змогу обмінятись досвідом, зав’язати нові знайомства і поспілкуватись у неформальній обстановці.
Онлайн-зустріч “Місто, в якому я живу”
Кафедра слов′янської філології та загального мовознавства продовжує співпрацю з навчальними закладами Республіки Польща. 12 жовтня 2021 р. відбулась чергова міжнародна онлайн-зустріч груп PolB1-20 і PolB1-21 з ліцеїстами Комплексу Шкіл у Волчині. В підготовці та проведенні зустрічі взяли участь завідувачка кафедри Наталія Стахнюк, викладач польської мови Вікторія Ринда, з польської сторони – пані директор Ева Влос і вчитель англійської мови Лєна Усова. Студенти і ліцеїсти здійснили віртуальну прогулянку улюбленими місцями Кам′янця-Подільського і Волчина та виявили бажання продовжити спілкування в майбутньому, реалізувати нові спільні проекти.
Народові Читання студентів- полоністів і учнів технікуму з м. Торунь
29 вересня 2021 р. відбулись 10-ті Народові Читання, які цьогоріч співпали з Днем Голосного читання у Польщі. Читалися уривки з п′єси “Моральність пані Дульської” Г. Запольської. У читаннях взяли участь студенти-полоністи 1-4 курсів та учні інформатичного технікуму з Республіки Польща, м. Торунь. Керівництво заходом здійснювали доктор гуманітарних наук пані Алєксандра Столярчик і директор технікуму Кінга Халєцка. Наш університет представляли завідувачка кафедри слов’янської філології та загального мовознавства Наталія Стахнюк, викладачі Вікторія Ринда, Барбара Янушкєвіч.
Європейський день мов
Кафедра слов’янської філології прийняла пропозицію польської сторони про спільне проведення Європейського дня мов (започатковане Радою Європи у 2002 році). Захід відбувся 30.10.2020 р., у його підготовці і проведенні взяли участь студенти-полоністи та студенти, які вивчають польську мову як другу іноземну, завідувач кафедри слов’янської філології та загального мовознавства Н.О. Стахнюк та викладач кафедри В.В.Ринда.
Студенти нашого університету та учні ліцею Комплексу шкіл імені Яна-Павла ІІ у Волчині з польської сторони провели онлайн-зустріч на платформі Googl Meet. Вони познайомились, поговорили про інтереси, відпочинок, іноземні мови, які вивчають. Сподіваємося, що зустріч у такому форматі стане доброю традицією.
Готуємось до відкриття Центру польської мови та культури
За ініціативи кафедри слов′янської філології та загального мовознавства, доцента-полоніста Барбари Янушкєвич, деканату факультету іноземної філології в університеті проводиться підготовка до відкриття Центру польської мови та культури. Відповідне рішення прийнято 24 вересня 2020 року радою факультету й підтримано радою університету. Створення Центру має на меті презентацію полоністики в нашому регіоні, заохочення молоді до вивчення польської мови та знайомства з польською культурою, налагодження тісних зв′язків з Республікою Польща, створення сучасної Інтернет-платформи для забезпечення роботи Центру. Запрошуємо всіх зацікавлених до співпраці!
Зустріч з Генеральним Консулом Дамяном Цярціньскі
18 грудня 2019 року генеральний консул Генерального Консульства Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярціньскі відвідав Кам′янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. Зустріч відбулась на запрошення ректорату університету й за сприяння доцента кафедри слов′янської філології та загального мовознавства Барбари Янушкєвіч. На світлині – пан консул і викладачі кафедри Людмила Вишневська, Наталія Стахнюк, Барбара Янушкєвіч.
Пан консул мав змістовну зустріч з ректором університету професором Сергієм Копиловим, на якій обговорювались питання подальшої співпраці. Відвідав музей університету, кабінет полоністики, етнографічний музей-лабораторію.
Дамян Цярціньскі зустрівся зі студентами історичного факультету та факультету іноземної філології, провів лекцію з питань співпраці між нашими країнами, перспектив України щодо євроатлантичної інтеграції. Порушені в лекції проблеми викликали загальне зацікавлення та багато запитань, на які слухачі отримали змістовні відповіді. Наприкінці виступу пан Дамян зробив приємні передріздвяні подарунки трьом учасникам зустрічі, серед яких – студент 4 курсу полоніст Денис Бекешко й завідувач кафедри слов′янської філології та загального мовознавства професор Семен Абрамович.
Того ж дня відбувся феєричний концерт, у його підготовці взяли активну участь викладачі Вікторія Ринда, Барбара Янушкєвіч, студенти факультету іноземної філології, які вивчають польську як першу і другу іноземну мову. На концерті були присутні духовні особи, учні та викладачі НВК № 13 з поглибленим вивченням польської мови, очільники та представники польських спільнот.
Після концерту учасники долучилися до католицької різдвяної традиції ділення оплатком, який символізує взаємопрощення, є знаком любові та приязні. Спілкування в неформальній обстанці супроводжувалося співанням колядок і чаюванням.
Це був чудовий початок різдвяних свят!
Участь у програмі NAWA «Популяризація польської мови»
Спільно з підрозділом Жешівського університету Centrum Polonijne науково-педагогічні працівники кафедри реалізують програму NAWA «Популяризація польської мови». Програма фінансує проекти, заходи та ініціативи, які спрямовані на підвищення якості викладання польської мови як іноземної та мають на меті охоплення широкої аудиторії. Кафедра взяла участь у конкурсі проектів, оголошеному NAWA. У вересні 2020 року були оголошені результати конкурсу. А вже з жовтня ми реалізуємо завдання, зазначені в проекті, а саме: написання підручника з польської мови для україномовних студентів на рівні B1+ та створення електронної платформи, пов’язаної з підручником. Окрім того, наша команда підготує словник складних термінів та фраз для підручника. З польської сторони роботу координує директор Полонійного Центру доктор Малгожата Кулаковська, з української – доцент нашої кафедри Барбара Янушкєвіч. Одним із співавторів підручника є завідувач кафедри Наталія Стахнюк. Робочі зустрічі відбуваються щочетверга на платформі Teams. Рецензентом визначено професора кафедри Семена Абрамовича. Рекламу підручника заплановано на вересень 2021 року.
Народове Читання – 2022
26 вересня 2022 року в онлайн-форматі відбулась традиційна зустріч студентів-полоністів К-ПНУ, викладачів кафедри слов’янської філології та загального мовознавства з учнями Інформатичного Технікуму міста Торунь (Республіка Польща). Цікаве й корисне спілкування пройшло в рамках щорічних Народових Читань, які цьогоріч були присвячені творчості Адама Міцкевича. Учасники читали та обговорювали поезії з відомого збірника “Балади і романси”, що возвеличують боротьбу за суверенітет і незалежність країни. Для України, яка сьогодні виборює право на незалежність і життя, поезія Міцкевича дуже близька і важлива.
Модератором зустрічі була пані Алєксандра Столярчик – колишній викладач кафедри за програмою NAWA. До читання долучились також пані директор Інформатичного Технікуму Кінґа Халєцька, завідувачка кафедри слов’янської філології та загального мовознавства Наталія Стахнюк та асистент Вікторія Ринда. Дякуємо всім учасникам за підготовку і сподіваємось на подальші творчі зустрічі.
Народове Читання – 2023
26 вересня 2023 року відбувся щорічний захід «Національні Читання», що проводиться під патронатом президента Польщі. Під час онлайн-зустрічі учні Торунського Інформатичного Технікуму та студенти спеціальності 014 Середня освіта (Мова і література (польська) нашого університету мали змогу спільно задуматись над посланням твору Елізи Ожешко «Над Німном». Модератором заходу з польської сторони була пані Алєксандра Столярчик, яка працювала в нашому університеті за програмою NAWA “Лектори”. З української сторони – завідувачка кафедри слов’янської філології та загального мовознавства – Наталія Стахнюк і викладач ВІКТОРІЯ Ринда.
Зустріч із представниками відділу освіти м. Жешув (Польща)
20 березня 2023 р. відбулася зустріч здобувачів вищої освіти спеціальності “014 Середня освіта. Мова і література (польська)” з представниками відділу освіти м. Жешув (Польща). Зокрема, з Підкарпатським Куратором Освіти Малгожатою Раух та головою Фонду фізичного виховання і спорту міста Колбушова Гжегожеи Романюком. Гості поговорили з нашими студентами про специфіку навчання в Україні та Польщі, запитали про актуальні потреби, розповіли про перспективи професії учителя іноземних мов, подарували книги. На зустрічі була присутня керівник відділу міжнародних зв’язків Тетяна Сторчова, яка висловила надію на подальшу співпрацю університету з відділом освіти м. Жешув та запевнила у всебічній підтримці.