АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

ПРАГМАЛІНГВІСТИКА

Мета вивчення навчальної дисципліни – розширити та поглибити знання майбутніх учителів-філологів у царині теорії та методології діяльнісної лінгвістики. Засвоєння знань обумовлене оволодінням термінологією дисципліни, точним визначенням наукових понять, навичками лінгвістичного та основами прагматичного аналізу, вмінням використовувати найбільш адекватні методи дослідження мовленнєвих явищ.

Перелік компетентностей, здобуття яких гарантуватиме вивчення даної дисципліни. Інтегральна компетентність: Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у певній галузі професійної діяльності або у процесі навчання, що передбачає застосування певних теорій та методів відповідної науки і характеризується комплексністю та невизначеністю умов. Загальні компетентності: Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово. Фахові компетентності спеціальності: Здатність використовувати когнітивно-дискурсивні вміння, спрямовані на сприйняття й породження зв’язних монологічних і діалогічних текстів в усній та письмової формах (державною мовою), володіти методикою розвитку зв’язного мовлення учнів у процесі говоріння й підготовки творчих робіт. Уміння визначати суспільні функції мови, встановлювати залежність розвитку мови від стану суспільства; роль мови у формуванні етносу і співвідношення мови та культури.

Сфера реалізації здобутих компетентностей під час працевлаштування: навчально-виховний процес у загальноосвітній школі, професійна діяльність перекладача, секретаря-референта, менеджера тощо.

Зміст навчальної дисципліни за модулями і темами

Змістовий модуль 1. Прагмалінгвістика

Тема 1. Прагмалінгвістика в руслі антропоцентричного підходу до вивчення мовних одиниць. Поняття «парадигма наукового знання», різновиди парадигм. Антропоцентричний підхід до вивчення мови. Прагмалінгвістика як галузь мовознавства: напрями, методи, зв’язок науки з психо-, соціо-, когнітивною лінгвістикою.

Тема 2. Ключові поняття теорії прагмалінгвістики. Прагматичний аспект висловлювання; прагмема, системні відношення між прагмемами; дейксис, предметний і хронотопічний дейксис, відмінності в дейктичних системах мов, орієнтація дейксису. Дейктичний компонент в лексичних значеннях і граматичних категоріях. Уявний, текстовий і соціальний дейксис.

Тема 3. Теорія комунікації. Поняття про комунікацію. Функції спілкування у суспільстві. Моделі комунікації. Принципи, правила і прийоми спілкування. Закони спілкування. Комунікативна мета, ситуація, компетенція, інтенція, намір, стратегія і тактика, невдача. Комунікативні канали, їх різновиди. Комунікативний шум. Комунікативна позиція і комунікативний вплив. Поняття про мовленнєвий акт і його структуру. Класифікації мовленнєвих актів. Прямі і непрямі мовленнєві акти. Мовленнєвий жанр.  Слово як дія. Перформатив і констатив. Універсальні постулати і принципи спілкування. Мова і код. Вербальні й невербальні засоби передачі інформації. Засоби стереотипізації мовленнєвого досвіду. Стереотипи і прагматичні кліше. Поняття про мовну й комунікативну особистість, їх характеристики, параметри, ролі. Комунікативні якості мовлення.

Обсяг вивчення навчальної дисципліни: 4 кредити, 120 год., у т. ч. аудиторної роботи – 40 год, самостійної – 80 год.

Форма семестрового контролю – залік.

Науково-педагогічні працівники, які забезпечуватимуть викладання навчальної дисципліни: Білоусова Тетяна Павлівна, кандидат філологічних наук, доцент.

Перелік основної літератури:

  1. Бацевич Ф.С. Нариси з лінгвістичної прагматики : монографія. Львів : ПАІС, 2010. 336 с.
  2. Бацевич Ф.С. Вступ до лінгвістичної прагматики. Підручник. Київ : ВЦ «Академія», 2011. 304 с.
  3. Норман Б. Ю. Лингвистическая прагматика (на материале русского и других славянских языков) : курс лекций. Минск : БГУ, 2009. 183 с.

Науково-педагогічний працівник                                                                      Т.П. Білоусова

Завідувач кафедри                                                                                                   С.Д. Абрамович