АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

МЕТОДИКА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

  1. Метою вивчення навчальної дисципліни є формування умінь та навичок дослідницької наукової діяльності на другому ступені вищої освіти у формах передбачених освітньо-професійною програмою підготовки магістра.

Вивчаючи дисципліну, студент отримує такі можливості і переваги:

  • доступ до кращих зразків наукових творів визначних учених минувшини та сьогодення для подальшого послуговування їхнім досвідом;
  • теоретичні знання і практичні уміння у сфері опрацювання джерел інформації;
  • знання методів і прийомів проведення наукових досліджень з мовознавства, літературознавства, методики викладання мови (літератури);
  • знання про зміст, правила й норми наукового стилю мовлення, про вимоги до оформлення результатів своєї праці;
  • навички коректного ставлення до результатів чужої праці;
  • володіння культурою конструктивного діалогу (диспуту, полеміки, дискусії), науковою етикою;
  • навички самостійного створення промов різного жанру, виду й спрямування, ґрунтованих на здобутих знаннях;
  • здатність критично аналізувати власні висловлювання та суспільну мовну практику.
  1. Перелік компетентностей, здобуття яких гарантуватиме вивчення навчальної дисципліни. Вивчаючи «Методику наукових досліджень», студенти оволодівають інтегральними, загальними і спеціальними компетентностями.

Інтегральна компетентність: Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у певній галузі професійної діяльності або у процесі навчання, що передбачає застосування певних теорій та методів відповідної науки і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.

Загальніі компетентності: Володіння культурою мислення, здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу інформації, постановки мети та вибору шляхів її досягнення. Володіння культурою усного та писемного мовлення. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел, проведення досліджень на відповідному рівні. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій.

Фахові компетентності спеціальності: Здатність дотримуватися сучасних мовних норм з державної мови, використовувати різні форми й види комунікації в освітній діяльності, обирати мовні засоби відповідно до стилю й типу тексту.

  1. Сфера реалізації здобутих компетентностей під час трудовлаштування. Здобуті компетентності можуть бути реалізовані в ситуаціях наукової та навчальної комунікації.
  2. Зміст навчальної дисципліни за модулями та темами.

Змістовий модуль № 1. Методика наукових досліджень

Тема 1. Основи наукознавства. Організація науково-дослідницької діяльності в Україні.

Тема 2. Система науково-дослідної роботи студентів магістратури.

Тема 3. Організація розумової праці.

Тема 4. Основні етапи НДР студентів магістратури.

Тема 5. Інформаційне забезпечення НДР.

Тема 6. Змістові особливості структурних частин наукової роботи. Техніка створення наукового тексту.

  1. Обсяг вивчення навчальної дисципліни: 3 кредити, загальний обсяг годин – 90, аудиторних – 30, самостійна та індивідуальна робота – 60 год.

Форма підсумкового контролю – залік.

  1. Інформація про науково-педагогічних працівників, які забезпечують викладання цієї навчальної дисципліни:

Білоусова Тетяна Павлівна, кандидат філологічних наук, доцент.

Перелік основної літератури

  1. Безлюдний О. І., Ковальов Л. Є., Краснобокий Ю. М. Магістерська робота у педагогічному вузі : посіб. для студ.-магістрантів. Київ : Наук. світ, 2000. 235 с.
  2. Білоусова Т. П., Маркітантов Ю. О. Основи наукових досліджень: навч. посіб. для організаторів та виконавців наукової роботи. Кам’янець-Подільський: Кам.-Под. держ. ун-т, інформаційно-видавничий відділ, 2003. 120 с.
  3. Білоусова Т. П. Основи наукових досліджень. Практикум : навч. посіб. для студ.-філологів. Кам’янець-Подільський : ТзОВ „Каліграф”, 2005. 237 с.
  4. Білоусова Т. П. Теорія і практика підготовки наукової роботи : навч. посіб. Кам’янець-Подільський : ПП Буйницький О. А., 2008. 244 с.
  5. Білоусова Т. П., Маркітантов Ю. О. Як підготувати наукову роботу : методичні рекомендації. Кам’янець-Подільський : ПП Заріцький, 2007. 76 с.
  6. Основи методології та організації наукових досліджень : навч. посіб. / за ред А.Є. Конверського. Київ : Центр учбової літератури, 2010. 352 с.
  7. Студентська наукова робота: зміст – структура – форма : методичні рекомендації / уклад. Т.П. Білоусова. Кам’янець-Подільський, ПП «Медобори-2006», 2013. 152 с.
  8. Цехмістрова Г.С. Методологія наукових досліджень : навч. посіб. Київ : Вид.дім «Слово», 2008. 280 с.